Web Sitesi

Google My Business

google_benim_isltetmem_logo

Google My Business (Google Benim İşletmem), Google’ın işletmeler için ücretsiz olarak kullanıma sunduğu bir tanıtım merkezidir. Google tarafından işletme sahiplerine sunulan bu hizmet, genel olarak firmaların ve e-ticaret işletmelerinin internet ortamında görünürlüğünü artırmak adına oluşturulmuş bir sistemdir. En önemli özelliklerinden biri de haritalar ve arama sonuçları gibi tüm Google hizmetleriyle uyumlu çalışmasıdır. Bu nedenle Google My Business, internette arama yapan potansiyel müşterilerin, işletmeleri rahatlıkla bulunmasına kolaylık sağlamakta ve pazarlama aracı olarak kullanılmaktadır.  Aynı zamanda firmanın sunduğu hizmetleri,diğer kullanıcı yorumları, açılış saatleri ve iletişim bilgileri vs. takip etmelerine olanak sunmaktadır.

Google My Business kaydı olan işletmeler, görüntülenme detayları, web sitelerinin ziyaret trafikleri, ziyaret analizleri ve müşteri yorumlarını Google’ın sunduğu raporlar ile incelenebilmektedir.

Google My Business İşletmelere Nasıl Fayda Sağlar?

Özellikle KOBİ yani Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmeler, pazarlama ve satış stratejilerini oluşturmaları adına maksimum fayda ağlamaktadır. Aslında bir sokakta mağaza açmakla eşdeğer olmaktadır. Hedef kitlesini doğru tanımlayan, potansiyel müşterisine ulaşmayı doğru kurgulayan işletmeler aynı zamanda teknolojideki yenilikçi yaklaşımları yakından takip ederek Google benim işletmem sisteminin önemli bir parçası olmayı başarmaktadır.

Google My Business Detaylı Kullanım Rehberi

İşletmeniz için kurulumunu gerçekleştireceğiniz Google My Business profilinizi doğru adımlarla kısaca paylaşıyoruz.

1. Google My Business Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google benim işletmem için ilk gereksinimimiz Google hesabınız ve Gmail uzantılı bir eposta hesabı olması gerekmektedir. Google My Business profilinizi oluşturmak için gerekli adımlar şu şekildedir;

 • Kurulum için business.google.com adresine girin ve Hemen başlayın butonuna tıklayın.
 • İşletme adınızı ve iletişim bilgilerinizi girin
 • Müşterilerime mal ve hizmet veriyorum seçeneğini işaretleyin ve bilgilerinizi kaydedin
 • Hangi sektörde hizmet veriyorsanız işletmenizin hizmet verdiği kategoriyi seçin (birden fazla kategori seçebilirsiniz)
 • İşletmenize ait tüm iletişim bilgilerinizi ve mevcutsa internet sitenizi girin,
 • Son Olarak ise bir onay yöntemi seçmeniz gerekecektir. Bu konu ile ilgili detayları alttaki başlıkta bulabilirsiniz.

2. Google My Business Onay Yöntemleri Nedir?

Google işletmem sayfanızı oluşturmak için Google, sizden işletmenizi doğrulamanızı isteyecektir. Sizden 3 seçenek sunulmaktadır. E-Posta,Telefon ve Mektup Posta onay seçeneklerinden birini seçerek onaylama işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Tüm bilgilerinizin doğru olduğundan mutlaka emin olun.  Onay süresi 3 ile 10 gün arasında sürebilmektedir. Onay süresinden başarıyla geçtikten sonra hesabınız aktif olacaktır. Artık işletmenize ait tüm profil bilgilerini eksiksiz doldurabilirsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra yayınlanma süresi 1 gün ila 5 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

3. İşletme Profilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sayfanızın etkili bir iletişim görevi görebilmesi için bazı dikkat etmeniz gereken konular bulunduğu için sizlerele paylaşmak istedik.

 • Profilinize mutlaka işletmenizi veya ürünlerinizi göstermekte yardımcı olabilecek kaliteli fotoğraf ya da videolar ekleyin,
 • Marka bilinirliğini arttırmak için mutalak logonuzu kullanın,
 • Hizmetleriniz hakkında içerikler ekleyin,
 • Müşterilerinizle doğru bir iletişim kurmak için sık sık sayfanızı güncel tutun,
 • Yeni hizmet veya ürünlerinizle ilgili duyurular ve özel teklifler yayınlayın,
 • Özellikle işinizle ilgili anahtar kelimeler ekleyin,
 • Bir web sitenizin olması ve Google Benim İşletmem sayfanızdan işletmenize ait web sitesine bağlantı kurulabilmesi, itibar yönetimi açısından önemlidir. Bu nedenle mutlaka bir web sitesiniz olmalıdır. Bunun için temalar sayfamızdan size uygun temayı seçin  ve müşterilerinize daha fazla bilgi verin.