Web Sitesi

Site Kurulum Rehberi

Temadio.com üzerinden aldığınız hazır sitenizi site kurulum rehberi ile rahatlıkla kurabileceksiniz. Sizler için hazırladığımız bu rehberi dikkatle okumanızı ve birebir uygulamanızı tavsiye ederiz. Eğer bir problem ile karşılaşırsanız destek@temadio.com veya site üzerindeki whatsapp müşteri destek’den ulaşabilirsiniz.

Evet daha fazla vakit kaybetmeden haydi başlayalım.

Hosting(Sunucu) sistemine giriş yapın

Burada aldığınız hosting paketi hangi sunucuda barındırıyorsanız o siteyi açarak giriş yapın. Örneğin natro, isimtescil,guzel,godaddy vs.

Giriş yaptıktan sonra ürün/hizmetler kısmından veya sizde ne yazıyorsa ürününüzü bulup tıklayın. Açılan pencerede CPanele gir linkine basın.

cPanel sayfası açıldıktan sonra Veritabanları altında MYSQL Veritabanları yazan linke tıkayın.

Burada bazı ayarlar yapacağız. Dikkatle okuyunuz. Öncelikle Yeni Veritabanı Oluştur başlığı altında yeni veritabanımızın adını giriyoruz. Buraya aldığınız tema adını girebilirsiniz. Mesela otel,beauty,kurumsal vs.

Ardından Veritabanı oluştur butonuna basın. Veritabanımızı oluşturduktan sonra Kullanıcı eklememiz ve ona tüm yetkiyi vermemiz gerekiyor ki kullanıcımız size verdiğimiz veritabanını sisteme ekleyebilsin. Aynı sayfada biraz aşağı doğru indiğinizde resimdeki alan ile karşılaşacaksınız.

Bu alanda biz kullanıcı adı olarak en çok kullanılan root kullanıcısını girdik. Şimdi girdiğiniz kullanıcı adınızla beraber şifrenizi de bir yere not edin. Şifrenizin güçlü olmasına dikkat edin. Bilgileri girdikten sonra Kullanıcı oluştur butonuna basın. Hemen altta yer alanda ise veritabanımıza kullanıcı ekleyeceğiz.

Resimde gördüğünüz gibi oluşturduğum kullanıcı adını yine oluşturduğum veritabanı için seçtim ve ekle butonuna bastım. Ekle dedikten sonra sayfa sizi kullanıcı yetkilendirme sayfasına yönlendirecektir. Resimde gördüğünüz gibi tüm alanları işaretleyin ve değişiklikleri uygulayın.

Evet artık veritabanımızı ve kullanıcımızı oluşturduk. Şimdi sağ yukarıda bulunan arama kısmında phpMyAdmin yazın. Çıkan sonuca tıklayın.

Sizi alttaki görselde yer alan ekran karşılayacaktır. Sol tarafta veritabanları yer alır. Oluşturduğunuz veritabanına tıklayın.

Veritabanınızın açılıan penceresinde yukarıda bulunan sekmelerden İçeri aktar sekmesine basın.

İçeri aktar sekmesine bastıktan sonra üstteki görseldeki gibi bir alan ile karşılacaksınız. Sarı ile işaretlediğimiz yerdeki Dosyayı Seç butonuna basarak satın alıp indirdiğiniz dosyada yer alan veritabanı klasörünün içindeki dosyayı buraya yükleyin ve ardından Git butonuna basın.

Yüklenirken bir hata alırsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

Yeşil kutular görürseniz bilinki yüklenmiştir. Tebrikler veritabanınızı sisteme yüklediniz. Artık burayla işimiz kalmadı.

Satın aldığınız tema klasörünün içindeki tema dosyaları klasörüne girin. App klasörü içinde yer alan config.php dosyasını bir metin belgesi ile açın. Altta yer alan yerleri kendi bilgilerinize göre güncelleyin.

‘host’ => ‘localhost’, – burası sabit kalacak.
‘name’ => ‘beauty’, – burada oluşturduğunuz veritabanının ismini girin.
‘user’ => ‘_root’, – burada oluşurduğunuz kullanıcı adını girin.
‘pass’ => ‘sifre’ – burada ise oluşturduğunuz şifreyi girin ve dosyayı kayıt ederek çıkın.

Şimdi tekrar cPanele dönün. Burada Dosyalar başlığı altında Dosya yöneticisi linkine tıklayın.

Dosya yöneticisi sayfasına girdikten sonra sol tarafta public_html klasörüne basın. Sağ tarafta boş veya index.php dosyası gelirse silin. Daha sonra yukarıda bulunan Yükle butonuna basın. Sonrasında satın aldığınız temanın klasörünün içindeki tema dosyaları adlı klasöre girerek içinde bulunan tüm dosya ve klasörleri sürekle bırak veya dosya seç butonundan yükleyin. Yükleme işlemi bittikten sonra siteniz artık hazır.

Eğer yapamadığınız bir yer olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. 🙂